Stowarzyszenie Młodych Montażystów

Stowarzyszenie Młodych Montażystów


#1 2011-09-23 10:36:54

 ppq

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-09-22
Posty: 54
Punktów :   

Final Cut X - plotki

Następca popularnego programu do montażu. Wielu stwierdziło, że nie nadaje się do niczego, natomiast ostatnio przeprowadziłem dość długą rozmowę z osobą, która jest zachwycona działaniem. Człowiek jest w głównej mierze grafikiem i montażem zajmuje się okazyjnie, natomiast zainwestował w tę wersję Final Cut-a i jest urzeczony!
Ja osobiście nie testowałem programu, ale uważam (i zgadzam się z tym, co ww. człowiek mi powiedział), że to pierwsza wersja i na pewno w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się aktualizacje, które usprawnią działanie tego zupełnie nowego programu.

Żeby nie być gołosłownym, link potwierdzający:
http://www.apple.com/finalcutpro/software-update.html

Brak możliwości importu projektów ze starszych wersji programu został zastąpiony wsparciem dla odtworzenia układki przez pliki XML. Nie wydaje mi się to jakoś bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli w projekcie zostały umieszczone jakieś efekty. No, ale może to też zostanie zweryfikowane i ułatwione.

Final Cut X nie ma opcji Multiclip (realizacja 'na żywo' z kilku źródeł na jednym komputerze), którą ja pokochałem od jakiegoś czasu i uważam, że jest niezastąpiona w wielu komercyjnych projektach. W tekście z linku powyżej jest napisane, że ta opcja też zostanie zaimplementowana w najbliższym czasie.

Dla naszych potrzeb przydałoby się wsparcie dla eksportowania plików EDL i OMF, czego zdaje mi się nie ma w obecnej wersji.

Jeśli ktoś korzystał już z nowej wersji to zapraszam do dzielenia się wrażeniami. Jestem szczególnie zainteresowany 'Magnetic Timeline' (opcja zapewniająca synchronizację na timelinie przy przesuwaniu dużej ilości klipów na raz) oraz opcją automatycznego dzielenia i segregowania materiału w zależności od wielkości planu i tego co się w kadrze znajduje (czy działa dobrze i faktycznie jest przydatna), a także szeroko rozwiniętych opcji gradingowych i masteringowych. Czy ten program będzie kombajnem, który w łatwy sposób pozwoli przygotować materiał (pod względem wizji i fonii) na emisję do telewizji?


ADMIN

Offline

 

#2 2011-09-25 17:03:54

jzawadzki

SMM

Zarejestrowany: 2011-09-22
Posty: 49
Punktów :   

Re: Final Cut X - plotki

Korzystałem przez chwilę i przeraża mnie jak wiele trzeba sie uczyć od podstaw. Jednak, jak obserwuje obecną oraz nadchodzącą aktualizację wydaje mi się, że Final Cut X nie jest ostatecznie przekreślony. Z czasem wszystkich czeka nas przesiadka. Na razie Final Cut Pro 7 wciąż żyje, co Apple potwierdziło wprowadzając całe Studio 3 do ponownej sprzedaży. To taktyka obliczona jestna odzyskanie przychylności profesjonalnych montażystów, do czasu aż poprawiony Final Cut X faktycznie zasłuży na miano aplikacji PRO.

Offline

 

#3 2012-02-07 18:51:02

 ppq

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-09-22
Posty: 54
Punktów :   

Re: Final Cut X - plotki

Najnowsza wersja posiada już możliwość pracy z multiclipami i wsparcie dla XML.
to duża zmiana.

jest też aplikacja dodatkowo płatna pozwalająca przepisać plik projektu z FC7 na FCX.
ktoś to ma? testował?

jestem ciekaw opinii!

jak będę miał trochę kaski nadwyżkowej to zakupię i czuję, że w całości się przesiądę.


ADMIN

Offline

 

#4 2012-02-07 18:53:31

 ppq

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-09-22
Posty: 54
Punktów :   

Re: Final Cut X - plotki

i czytałem też, że już działa i jest dopracowywana kompatybilność z kartami video różnymi.


ADMIN

Offline

 

#5 2012-02-10 20:38:40

 wierzba

SMM

Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 5
Punktów :   

Re: Final Cut X - plotki

można też dokupić plugin (około 30-40$), który wypluwa OMF-y. Generalnie idzie ku lepszemu....

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.klasa2011.pun.pl www.maniek-mods.pun.pl www.rotbila.pun.pl www.onlinenaruto.pun.pl www.rozyny-info.pun.pl